Redukcja zatrudnienia w firmie – jak do tego podejść?

newsaller
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pracodawcy, którzy planują redukcję zatrudnienia w swojej firmie, muszą odpowiednio do tego podejść. Bez dwóch zdań nie jest to łatwe zadanie i niesie za sobą pewne konsekwencje. Ważne jednak, aby zadbać zarówno o osoby zwalniane, jak i pracowników, którzy pozostaną w przedsiębiorstwie.

Konsekwencje redukcji zatrudnienia

Oczywiście restrukturyzacja w firmie niesie za sobą pozytywne aspekty, takie jak przede wszystkim oszczędności związane z mniejszą liczbą pracowników. Nie da się jednak ukryć, że ma również negatywne skutki, a te często mogą ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Przede wszystkim musisz być świadomy tego, że po zwolnieniu konkretnej liczby pracowników, pozostali mogą czuć się niepewnie, z tego względu rozpoczną poszukiwania nowej pracy na własną rękę. W końcu skoro restrukturyzacja wystąpiła pierwszy raz, niewykluczone, że pojawi się ponownie. 

To jednak nie wszystko, pracownicy mogą stracić motywację, a co za tym idzie, prawdopodobnie spadnie wydajność w Twoim przedsiębiorstwie. Ogólnie z pewnością będą odczuwać niepokój, pozostanie w firmie, w której sytuacja finansowa nie jest w najlepszym stanie, może pokrzyżować ich prywatne plany. Dlatego tak ważne jest, abyś Ty jako pracodawca porozmawiał z każdym swoim pracownikiem, co może wszystkich uspokoić. Może to również zrobić za Ciebie kierownik, który zamiast wydawać polecenia, zacznie bardziej  wsłuchiwać się w potrzeby podopiecznych.

Na koniec warto dodać, że restrukturyzacja sprawi, iż wielu pozostałych pracowników będzie miało więcej obowiązków, a co za tym idzie, szybko zniechęcą się do dalszej pracy w Twojej firmie. Co więc zrobić, aby konsekwencje wynikające z redukcji zatrudnienia były jak najmniejsze?

O czym pamiętać jako pracodawca

Jako pracodawca, wybierając osobę do zwolnienia, powinieneś zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim jej staż, ale również kwalifikacje, nie możesz zapomnieć o wysokości płac, które mogą mieć kluczowe znaczenie. Ważny jest także stosunek do pracy, nabyte umiejętności czy osiągane przez lata lub ostatnie miesiące wyniki. Oczywiście każdą swoją decyzję musisz poprzeć konkretnymi argumentami, w innym przypadku pracownik może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Nie zapomnij precyzyjnie skalkulować koszty zwolnień, może się okazać, że przeprowadzenie restrukturyzacji będzie niosło za sobą liczne wydatki. Będą to nie tylko odprawy, ale również inne koszty długoterminowe, a nawet obsługa prawna czy kwoty związane z roszczeniami pracowników w stosunku do Ciebie. 

Kolejną ważną kwestią jest skrupulatne, dokładne podejście do wszystkich procedur, abyś uniknął ewentualnych pozwów o przywrócenie do pracy lub wypłatę odszkodowania. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na skonsultowanie swoich decyzji z ekspertami, a także działem HR w Twojej firmie, jeśli taki istnieje. Obliczenie kosztów związanych z restrukturyzacją pozwoli Ci szerzej spojrzeć na to, czy redukcja zatrudnienia jest w ogóle opłacalna. Szczególnie jeśli w przyszłości czekają Cię inwestycje, które mogą z powodzeniem poprawić finanse przedsiębiorstwa. W obecnej sytuacji gospodarczej naszego kraju bardzo ciężko znaleźć punkt odniesienia, który ułatwiłby całe przedsięwzięcie.

Zdj. główne: Amy Hirschi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odkrywanie radości codzienności: jak małe zmiany mogą wpłynąć na twoje samopoczucie
Odkrywanie radości codzienności: jak małe zmiany mogą wpłynąć na twoje samopoczucie
Podkreślamy jak subtelne zmiany w codzienności mogą zapoczątkować pozytywną transformację w Twoim życiu. Dowiedz się, jak małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian i jak zapewniają lepsze samopoczucie.
/