Najciekawsze polskie biblioteki. Zaszycie się w nich to sama przyjemność

newsaller
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Te wnętrza po prostu zachwycają. Zobacz najpiękniejsze polskie biblioteki – zakochasz się w nich, nawet jeżeli nie jesteś molem książkowym.

Współczesne biblioteki robią wrażenie!

Dawniej biblioteki kojarzyły się jedynie z tomami książek i miejscem wyciszenia, dzisiaj ich funkcja nieco się zmieniła. Współczesne biblioteki to nie tylko zbiór książek, ale także po prostu centrum kultury i różnych aktywności. Do tego ich wnętrza naprawdę potrafią zachwycać. Te polskie biblioteki oszałamiają pomysłowym wystrojem i są atrakcją samą w sobie, niezależnie od książek, jakie w nich znajdziemy.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Jak umiejętnie połączyć tradycję i nowoczesność? Wiedzą to projektanci Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To budynek, który był wielokrotnie nagradzany w konkursach architektonicznych – i wcale nas to nie dziwi. Gmach robi oszałamiające wrażenie. Fascynacja przenikaniem się kultury i przyrody; tak w skrócie można określić zamysł twórców projektu. W budynku i wokół niego nie brakuje symboli, takich jak chociażby przeniesiony z dawnego gmachu fragment konstrukcji magazynowej. To jedyny w naszym kraju przykład dziewiętnastowiecznego rusztu bibliotecznego, swoisty symbol połączenia między tradycją a nowoczesnością. Na szczególną uwagę zasługuje także ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – to po prostu trzeba zobaczyć na żywo.

Stacja Kultura w Rumi

Najpiękniejsza biblioteka w Polsce? Mnóstwo osób bez wahania mogłaby wskazać Stację Kultura w Rumi. W solidnie zmodernizowanym budynku dworca kolejowego kryje się prawdziwa perełka w postaci nowoczesnego centrum kultury. Miejsce jest eleganckie i przytulne, podzielone na strefy. Znajdują się tam m.in. wypożyczalnia, pracownia fotografii, malarstwa i rzeźby, stanowiska komputerowe czy kącik dla najmłodszych. W Rumi każdy znajdzie coś idealnego dla siebie! Ulubionym miejscem czytelników jest dawna dworcowa poczekalnia przekształcona w czytelnię. Umiejscowione tam kanapy zainspirowane są wyglądem przedziałów kolejowych. Miło upływający czas odmierza tam… dworcowy zegar!

Biblioteka w Opolu

Jeżeli lubicie miejsca, w których przeszłość wchodzi w dialog ze współczesnością, musicie tam zajrzeć. Opolska biblioteka położona jest na skraju starego miasta, a za sąsiadów ma m.in. filharmonię i klasztor. Umiejscowiona przy kamienicy z XIX wieku, prosta forma biblioteki oddzielona jest przeszkloną szczeliną. Odwiedzający znajdą tam wewnętrzne kładki i pomosty, dzięki którym swobodnie można przechodzić między starą a nową zabudową. W bibliotece można znaleźć m.in. wypożyczalnię z wolnym dostępem, pokój bajek czy kawiarnię. Co ciekawe, na zewnętrznej elewacji wzrok przykuwają wypisane teksty Edwarda Stachury. Nic dziwnego, że twórcy tego projektu byli nagradzani.

Biblioteka Akademicka w Katowicach

Tego budynku nie da się przeoczyć. Gmach Biblioteki Akademickiej w Katowicach to jeden z najbardziej oryginalnych budynków w Polsce. Jest to wspólna biblioteka dwóch uczelni – Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Wnętrza również prezentują się niesamowicie – surowo i nowocześnie w najlepszym stylu.

Sopoteka

Jeżeli spodobały się Wam wnętrza Stacji Kultury w Rumi, to koniecznie sprawdźcie też Sopotekę. Za aranżację wnętrz odpowiadał ten sam twórca, Jan Sikora. Sopoteka to biblioteka inspirowana sopocką plażą, gdzie można np. czytać, odpoczywając na leżaku. Drewno, biel i naturalna zieleń – to połączenie sprawia, że w sopockiej bibliotece aż chce się przebywać. Biblioteka oferuje sztukę w różnych wersjach – zarówno tradycyjnie, jak i cyfrowo. Choć lato trwa w Polsce dość krótko, w Sopotece sezon na kulturę na wysokim poziomie jest całoroczny. Warto zajrzeć tam na liczne spotkania autorskie czy wydarzenia takie jak Literacki Sopot. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrze wybrać pościel bawełnianą dla idealnego snu?
Jak dobrze wybrać pościel bawełnianą dla idealnego snu?
Zobacz jak wybór idealnej pościeli bawełnianej może wpłynąć na jakość Twojego snu. Poznaj najważniejsze kryteria wyboru oraz porady ekspertów dotyczące zakupu odpowiedniej pościeli.
/