Jakie można wyróżnić rodzaje łożysk poprzecznych?

Redaktor Blue Whale Press
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Łożyska poprzeczne są jednym z najważniejszych elementów w maszynach i urządzeniach mechanicznych, umożliwiających płynne poruszanie się elementów obrotowych. Istnieje wiele różnych rodzajów łożysk poprzecznych, z których każde ma swoje charakterystyczne cechy i zastosowania. Poniżej przedstawiono kilka popularnych rodzajów łożysk poprzecznych:

Łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe są najbardziej powszechnym rodzajem łożysk poprzecznych. Składają się z wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia, kulek i koszyka, który utrzymuje kulki w odpowiednich odstępach. Łożyska kulkowe są stosowane w różnych aplikacjach, od maszyn przemysłowych po urządzenia domowe, ze względu na swoją prostą konstrukcję, wysoką wydajność i niskie tarcie.

Łożyska wałeczkowe

Ten rodzaj łożysk poprzecznych składa się z zewnętrznego pierścienia, wewnętrznego pierścienia oraz wałeczków, które przenoszą obciążenia. Łożyska wałeczkowe są często stosowane w ciężkich maszynach, takich jak walcarki, prasy hydrauliczne, a także w układach napędowych o dużych obciążeniach.

Łożyska stożkowe

Te łożyska posiadają stożkową powierzchnię wewnętrzną i zewnętrzną. Pozwala to na efektywne przenoszenie obciążeń zarówno wzdłużnych, jak i poprzecznych. Łożyska stożkowe są często stosowane w układach napędowych samochodów, w maszynach budowlanych oraz w innych aplikacjach, gdzie wymagane jest przekazywanie dużych obciążeń osiowych.

Łożyska baryłkowe

Charakteryzują się symetrycznym profilem baryłkowym i są w stanie przenosić zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe. Łożyska baryłkowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł stalowy, przemysł cementowy, a także w przemyśle chemicznym.

Łożyska kulkowo-rolkowe

To rodzaj łożysk poprzecznych, które łączą w sobie cechy łożysk kulkowych i łożysk wałeczkowych. Mają one zdolność do przenoszenia zarówno obciążeń promieniowych, jak i osiowych. Łożyska kulkowo-rolkowe są szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, maszynach drukarskich, przemysłowych silnikach elektrycznych.

Łożyska igiełkowe

Łożyska igiełkowe są charakteryzowane przez długie i cienkie wałeczki, które przypominają igły. Mają one dużą powierzchnię kontaktu, co umożliwia przenoszenie dużej ilości obciążeń osiowych. Są powszechnie stosowane w aplikacjach o ograniczonej przestrzeni, takich jak silniki spalinowe, przekładnie i sprzęgła.

Jeśli chcesz nabyć takie produkty, to koniecznie sprawdź stronę internetową: b2b.rombor.com.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odkrywanie nieznanych: tajemnicze atrakcje turystyczne świata
Odkrywanie nieznanych: tajemnicze atrakcje turystyczne świata
Podróżuj poza utarte szlaki i odkryj skryte z dala od turystycznych tłumów skarby. Przygoda czeka na Ciebie w najbardziej niesamowitych i tajemniczych zakątkach świata!
/