Ferie zimowe z dzieckiem w wieku szkolnym – jak zaplanować rozrywki?

newsaller
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele dzieci czeka na ferie zimowe. Tylko jak zaplanować im ten czas, by nie spędziły go bezużytecznie przed telewizorem?

Dzieciaki z reguły niecierpliwie wyczekują ferii zimowych. Nie ma co się dziwić, jest to czas, kiedy mogą odpocząć od szkoły, nauki i związanych z tym obowiązków. Szkoda jednak, by dwa tygodnie spędziły przed telewizorem, co z pewnością nie wpłynie dobrze na ich zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto wcześniej pomyśleć, w jaki sposób zorganizować im czas. 

Ferie zimowe w formie półkolonii

Większość szkół organizuje półkolonie nie tylko latem, ale i zimą. Wówczas dzieci znaczną część dnia spędzają podczas zabaw z rówieśnikami, na warsztatach czy wyjazdach. Warto więc wcześniej zapytać dyrekcję, czy szkoła planuje zorganizować takie zajęcia. Jeśli nie, to także nie jest problem. Wiele placówek organizujących zajęcia dodatkowe ma półkolonie w trakcie ferii zimowych. Oczywiście wiąże się to często ze sporym wydatkiem, jednak dzięki temu dziecko może podszkolić się z języka, matematyki, nauczyć nowych umiejętności czy sportów.

Prace manualne zawsze na czasie

Jeśli zostajemy z dzieckiem w domu, a pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, wówczas warto przygotować dziecku kreatywne zabawy. Najwięcej frajdy wiąże się z czynnościami manualnymi. Wystarczy przygotować farby, kredki, bibułę, kolorowe kartki i można tworzyć wszystko, o czym dusza zapragnie. Starszaki mogą stworzyć np. zimową krainę, a młodsze dzieci – bałwanka z bibuły. 

Masa solna – świetna zabawa dla każdego

Dobrym pomysłem jest też robienie figurek z masy solnej.  Wystarczy wymieszać wodę, sól, mąkę i trochę oliwy, by stworzyć plastyczną masę, z której można zrobić niemalże wszystko. Później oczywiście warto wysuszyć swoje dzieła w piekarniku i pomalować farbami. 

Planszówki – rozrywka nie tylko dla dzieci

Gry planszowe różnego rodzaju to nie tylko doskonała forma rozrywki. Dzięki nim dziecko może się wiele nauczyć. Są gry geograficzne, z ciekawostkami ze świata, zręcznościowe i wymagające logicznego myślenia, a także sprytu. Planszówki to hit nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Jest to także doskonała okazja do wspólnej zabawy dla całej rodziny. 

Wspólne gotowanie

Kto powiedział, że wspólne gotowanie musi być nudne? Okazuje się, że dzieciaki chętnie coś robią w kuchni, o ile tylko mają taką możliwość. Warto więc pozwolić się im wykazać. Starsze mogą już samodzielnie upichcić coś wedle przepisu, a młodsze dzieci z pewnością chętnie pomogą rodzicom. A może jakieś wspólne pieczenie ciasta czy ciasteczek? Warto zrobić coś, co wszystkim będzie smakowało – wtedy gotowanie będzie jeszcze fajniejsze!

Zdj. główne: Igor Cancarevic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Od czego zacząć organizację przyjęcia weselnego?
Od czego zacząć organizację przyjęcia weselnego?
Organizacja wesela jest jednym z najważniejszych momentów w życiu Młodej Pary, który wymaga dużego zaangażowania i skrupulatnej pracy. Aby uniknąć stresu lub też nieprzyjemnych niespodzianek, warto zaplanować każdy detal z wyprzedzeniem i zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.
/