Ekonomiczna jazda samochodem – najważniejsze zasady

newsaller
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, żeby jeździć ekonomicznie, czyli z oszczędnością dla własnej kieszeni i z korzyścią dla środowiska? 

Pomysłów na bardziej ergonomiczną jazdę jest wiele: od dobrego serwisu auta, przez właściwą eksploatację, aż po korzystanie z maszyny tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to niezbędne. O czym szczególnie pamiętać? Podpowiadamy.

Stan techniczny samochodu

Ekonomiczna jazda samochodem zaczyna się od dbania o stan techniczny samej maszyny. Należy troszczyć się o nią w przynajmniej kilku aspektach. Pamiętajmy, że nawet drobne lifehacki umożliwiające niższe spalanie w skali roku mogą przynieść całkiem pokaźną zaoszczędzoną sumę. Mowa nawet o kilkuset złotych. Warto pomyśleć o tym, co można sobie za to kupić.

O czym pamiętać w pierwszym rzędzie? Liczy się przede wszystkim:

  • odpowiedni poziom ciśnienia w oponach: powinniśmy utrzymywać takie ciśnienie, jakie jest zalecane przez producenta; wysokie ciśnienie być może sprawi, że będziemy mieć mniejszy komfort podczas jazdy po wybojach, ale za to bieżniki wolniej się zużyją, zaoszczędzimy też paliwo;
  • właściwy rozmiar kół;
  • dbanie o to, by opór powietrza był możliwie najmniejszy: bagażnik dachowy potrafi bardzo zwiększać opór powietrza;
  • usunięcie z bagażnika zbędnego obciążenia: powinniśmy zostawić w domu wszystko to, co nie jest nam niezbędne – dodatkowe kilogramy to zawsze wyższe spalanie.

Należy też stale dbać o inne aspekty stanu technicznego auta – choćby sprawny termostat. Każda usterka może wpływać na większe zużycie paliwa.

Fot. Jeshootscom/Pexels

Planuj jazdę autem

Ważne jest też odpowiednie przewidywanie: planujmy trasę w ten sposób, żeby nie musieć długo stać w korkach podczas jazdy po mieście. Wleczenie się w długim korku nie sprzyja ekonomicznej jeździe. Lepiej więc w taki sposób rozplanować sobie dzień, żeby omijać korki. Często lepszym wyjściem jest już kupienie biletu komunikacji miejskiej lub przejście krótszego odcinka na piechotę, niż wsiadanie do auta, gdy nie ma szans na ekonomiczną  jazdę.

Ważne jest również to, żeby śledzić to, co dzieje się na drodze. Warto przewidywać w ten sposób to, co dzieje się 200 lub 300 m przed nami. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dostosować prędkość i unikać “rwanej jazdy” z bardzo szybkim i gwałtownym hamowaniem. Nie warto jechać “na ogonie” innych kierowców.

Płynna jazda

Nie jest przypadkiem, że wiele paliwa zużywamy właśnie podczas “szarpanej” jazdy po mieście. Zwykle najbardziej odpowiednia dla samochodu jest prędkość pomiędzy 90 a 120 km/h. Oczywiście nie można jej rozwijać zawsze, bo byłoby to niezgodne z przepisami. Warto jednak starać się jechać ze stałą prędkością tak, żeby nie musieć gwałtownie hamować. W mieście zwykle za optymalną prędkość uważa się 50 do 60 km/h. Chodzi jednak przede wszystkim o to, żeby nie musieć gwałtownie zwiększać i wytracać prędkości. 

Ruszaj zaraz po odpaleniu silnika i nie hamuj gwałtownie

Chociaż niekiedy doradza się, żeby rozgrzać silnik, to przecież przez cały ten czas pracuje on nieefektywnie. Dodatkowo jest to niezgodne z prawem. Lepiej więc uruchomić maszynę i po kilkudziesięciu sekundach z wolna ruszyć w drogę. Negatywnie na efektywność pracy samochodu wpływa też gwałtowne hamowanie – znacznie lepiej sprawdza się hamowanie silnikiem.

Klimatyzacja i inne gadżety

Zdecydowaną prawdą jest, że na długiej trasie w upalny dzień klimatyzacja jest doskonałym udogodnieniem. Nie jest jednak tak, że musi być od razu ustawiona na maksymalną moc.  Należy z niej korzystać rozważnie i oszczędnie. Liczy się, że na 100 przejechanych kilometrach w warunkach miejskich klimatyzacja może zwiększać zużycie od 0,5 do nawet 1,5 l. Podobnie jest ze wszystkimi innymi systemami, w które coraz częściej wyposażane są nowe samochody, a które nie są niezbędne dla funkcjonowania auta. 

Tankuj paliwo dobrej jakości

Dzięki temu przede wszystkim wydłuża się trwałość silnika, który będzie służył znacznie dłużej. W ten sposób możemy także dostarczyć układowi napędowemu więcej mocy. 

Fot. Riciardus/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać doskonałą biżuterię dla siebie bez wychodzenia z domu?
Jak wybrać doskonałą biżuterię dla siebie bez wychodzenia z domu?
Podpowiemy Ci, jak bez trudu wybrać idealną biżuterię dla siebie bez wychodzenia z domu. Poznaj sekrety doboru biżuterii do swojego stylu ved online!
/